Перейти до основного вмісту

Ґайд київськими театрами до дня народження Лесі Українки

 


Вже 25 лютого Україна відзначатиме 150 річницю з дня народження поетеси, драматургині, письменниці, перекладачки, громадської діячки Лесі Українки.

ProТеатр вирішив зробити “ревізію” київських театрів і розповісти де можна побачити втілення творів письменниці на сцені, а також які ще події буде приурочено до святкової дати.


У Києві є театр, патронесою якого є Леся Українка. Саме у його приміщенні вона дивилася за грою Марії Заньковецької. Тепер це Національний академічний театр російської драми імені Лесі Українки, який цьогоріч святкує 80-річчя від дня присвоєння театру її імені.

Колектив готує низку святкових подій - це прем’єра “Три кохання” за творами поетеси (режисер - Олег Нікітін, художній керівник постановки - Михайло Резнікович). Вистава йтиме українською мовою. Найближчі покази: 26 лютого, 2 березня, 20 березня.

Сцена з вистави "У полоні пристрастей". Фото театру
У день народження Лесі театр гратиме виставу “У полоні пристрастей” за “Камінним господарем” (режисер - Михайло Резнікович). Прем’єра відбулась майже 20 років тому - 26 жовтня 2002 року і до сьогодні вона залишається однією з улюблених у публіки театру. Головні ролі виконують: Володимир Ращук (Командор), Наталя Доля (Донна Анна), Павло Текучев (Дон Жуан), Ольга Кульчицька (Долорес). Вистава йде російською мовою. Найближчі покази: 25 лютого, 12 березня.

Також у лютому стартує спільний проєкт театру росдрами та Радіо «Культура». Твори Лесі Українки на радіо читатимуть актриси театру: Лариса Кадочнікова, Тетяна Назарова, Ольга Кульчицька, Наталія Доля, Надія Кондратовська, Анна Грінчак. 
А 10 лютого в музеї Тараса Шевченка відкриється виставка костюмів з вистав за п'єсами Лесі Українки, поставлених з 1939 по 2002 рік на сцені театру імені Лесі Українки. 

Автор плаката - Сергій Маслобойщиков
Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка у день народження Лесі Українки покаже прем’єру “Кассандра” (режисер - Давид Петросян) на Камерній сцені. Як вказано в анотації на сайті театру: “у своєму підході до сценічного втілення філософської поеми Лесі Українки «Кассандра», основою якої є боротьба ідей в розумінні сенсу буття Людини, її найвищого призначення, автори вистави  - режисер-постановник Давид Петросян та сценограф Данііла Колот використовують нетрадиційні образно-зорові метафори, своєрідні художньо-виражальні театральні засоби, як в рішенні простору сцени, так і в існуванні акторів. Завдяки неординарному візуально-пластичному ряду твір набуває ще більш гострої конфліктності та трагедійності у передачі подій та ситуацій, що наближує їх до сьогодення, породжує поліфонію алюзій та асоціацій.”
Це буде друге прочитання “Кассандри”, адже 1970 року драму ставив Сергій Сміян, а головні ролі виконували Юлія Ткаченко (Кассандра), Степан Олексенко (Долон), Борис Ставицький (Гелен).
Найближчі покази - 25, 27 лютого та 3, 17, 23 березня.

На великій сцені театру можна подивитися цьогорічного претендента на здобуття Шевченківської премії - виставу “Verba”, створену Сергієм Маслобойщиковим за мотивами “Лісової пісні”. Автор музики - Олександр Бегма. У головних ролях: Христина Федорак (Мавка), Олександр Бегма (Лукаш), Килини\Матір (Анжеліка Савченко). Найближчі покази: 26 лютого, 20 березня.
Рецензія ProТеатру на виставу: https://newsproteatr.blogspot.com/2019/03/verba.html

Ще одна вистава за драмою Лесі Українки “На полі крові” (режисер - Юрій Розстальний). 19 лютого вистава святкуватиме своє десятиріччя. Головні ролі виконують Остап Ступка (Юда) і Дмитро Рибалевський (Прочанин). Найближчі покази: 26 лютого, 24 березня.
Сцена з вистави "На полі крові". Фото В. Ландар

Афіша вистави "Камінний господар"
Театр на Подолі 25 лютого покаже одну з найбільш обговорюваних прем’єр минулого року - виставу “Камінний господар” (режисер - Іван Уривський). У головних ролях: В’ячеслав Довженко (Дон Жуан), Даша Малахова (Донна Анна), Роман Халаімов (Командор), Катерина Рубашкіна (Долорес). Найближчі покази: 25 лютого, 9 березня.
Також за ідеєю Даші Малахової було реалізовано проєкт “Театр 360 градусів” за допомогою якого можна було придбати квиток і подивитися онлайн відеоверсію вистави “Камінний господар” з інтеграцією 3D копій акторів та декорацій.

Театр на Липках має у своєму репертуарі “Лісову пісню” (режисер - Віктор Гирич), яку й покаже 25 лютого. У головних ролях: Катерина Марченко (Мавка), Максим Канюка (Лукаш), Дар’я Завгородня (Килина).
Сцена з вистави "Лісова пісня". Фото Театру на липках

Також у Театрі на Липках є вистава за мотивами творів про Дона Жуана Лесі Українки, Жана-Батіста Мольєра та Олександра Пушкіна “Дон Жуан vs Донна Анна” (режисер - Микола Яремків). У головних ролях: Ігор Пісний, Володимир Пшеничний (Командор), Олександр Зінєвіч (Дон Жуан), Катерина Марченко (Донна Анна), Дар’я Завгородня (Долорес). На жаль, на сайті театру найближчих показів не зазначено.

У київській Національній опері України можна переглянути балет “Лісова пісня” (лібрето Наталі Скорульської, музичний керівник - Володимир Кожухар). У головних ролях: Тетяна Льозова (Мавка), Ярослав Ткачук (Лукаш), Ксенія Новікова (Килина).
Найближчий показ: 25 лютого.
Сцена з балету "Лісова пісня". Фото О.Орлової

Окрім вистав, 25 лютого у Музеї Марії Заньковецької відкривається виставка сценографії до вистав Лесі Українки “Простори Лесі”. Можна буде побачити роботи Анатоля Петрицького, Матвія Драка, Федора Нірода, Мирона Кипріяна, Михайла Френкеля, Данила Лідера, Олени Богатирьової. Виставку доповнюватимуть світлини різних років, з яких на нас сьогоднішніх дивляться неперевершені Мавки, Русалки, Кассандри… Куратор виставки - Лілія Бевзюк-Волошина.

26 лютого в Українському домі відкриється Мистецький проєкт «Леся Українка: 150 імен»
Що чекає на Мистецькому проєкті:
Косач Talks — Інтелектуально-дискусійна програма в межах проєкту «Леся Українка: 150 імен», що триватиме з 26 по 28 лютого включно.
Часові слоти: 12:00, 14:00, 16:00, тривалість — півтори/дві години
Модератори: Анастасія Євдокимова, Богдана Романцова, Євгеній Стасіневич
Куратор: Євгеній Стасіневич
Трансляція вистави Владислава Троїцького
Особисте життя Лесі Українки: дитинство, родина, почуття, подорожі, дружба.
Лінія життя — основні дати життя і творчості поетеси, культурні і політичні події у світі.
Образи Лариси Косач-Квітки: галерея портретів, скульптур.

Для обкладинки використано зображення з офіційного брендбуку Міністерства культури та інформаційної політики.

Підготувала Марія Шишкевич







Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Кабукі - японський традиційний театр

В Японії лише за чотирма театрами - бугаку, бунраку, кабукі і ногаку - закріпився статус «традиційних». У країні досі існують виконавські мистецтва, безвісти зниклі на азіатському континенті. Виниклі в свій час під прямим впливом ритуальної та ігрової культур Китаю, Кореї, Індії, Тибету, Персії (а в ідейному плані - шаманізму, синтоїзму, буддизму, конфуціанства, даосизму, індуїзму), ці виконавські мистецтва збереглися в Японії і донині. Фото актора з вистави театру Один з найвідоміших традиційних японських театрів - це театр кабукі. Початок жанру кабукі поклала Ідзумо-но Окуні 1603 року, коли стала виконувати ритуальні танці у висохлому руслі річки, а також на багатолюдних вулицях Кіото. Пізніше Окуні стала додавати до своїх танців світські й романтичні сцени під акомпанемент різних музичних інструментів. З ростом популярності Окуні стала виступати на сцені й зібрала свою трупу, що складалась тільки з жінок . Театр став відомим і виступав навіть перед імператором. Пі

Цитати Леся Курбаса

Початком мистецтва світу є театр. Створити те, чого немає в дійсності, кинути людям фантазію, ідеальне, неіснуюче, але прекрасне — тільки в цьому може бути різниця актора від гарно вишколеної мавпи. А для цього треба розбудити фантазію, виростити їй крила і навчитись літати. Митець той, хто у відчуванні творчому сильніший від існуючих категорій. Театр має бути таким, яким суспільство має бути завтра. Ви плачете на сцені, а публіка спокійно поглядає, а треба, щоб ви були спокійні, а публіка плакала! Мистецтво, особливо театр, мусить повернутися до своєї первісної форми — форми релігійного акту. Воно… в суті своїй — акт релігійний. Воно — могутній засіб перетворення грубого в тонке, підйому у вищі сфери, перетворення матерії. Тоді дійсно театр — храм, і мусить бути чистим і тихим, хоч і всякі молитви будуть у ньому. Коли ми принижуємо наші вимоги до того, що ми можемо в наших обставинах, то це не дасть ніякого прогресу. Політика залежить від державних мужів майже стіл

Українська класика в театрі

Постановки української класики в сучасному українському театрі вже давно переросли образ Мельпомени у віночку та вишиванці. Українська література в сучасному театрі – це філософський дискурс в національну свідомість, котрий вибудовує парадигму погляду на сучасне українське мистецтво. І саме з такими виставами без кліше ми познайомимо вас у цій статті, і ви забудете, що таке «укрліт» шкільного формату. Національний театр ім. І. Франка Традиційно саме в Національному театрі Франка можна знайти вистави за українською класикою на будь-який смак. Серед них є й такі, що заслуговують особливої уваги і відкриють для вас «укрліт» наново. «Morituri te salutant» Фото: офіційна сторінка театру Вистава за творами майстра української психологічної новели Василя Стефаника (1871 – 1936 рр.). Його твори, в основному трагічного напрямку, змальовують буденність сільського життя, ті драми, які відбуваються день при дні, навіть без усвідомлення героями значення і суті їх. Інсценіз