Перейти до основного вмісту

Сталінська шинель для Ерендіри | Прем'єра "Ерендіра не хоче вмирати", реж. Максим Голенко



Уявімо, що вам довелося б вступити в діалог з класиком магічного реалізму Габріелем Гарсією Маркесом, який колись розповів "Неймовірну і сумну історію про простодушну Ерендіру та її жорстокосердну бабцю". Досить того, що сам Габо ніколи не прикрашав свою непривабливу, а часом і огидну дійсність, вам доведеться подивитись на цю історію крізь призму ядовитого, позбавленого цноти світу постоталітарних країн. Безсумнівно, вам захочеться чимдуж тікати від самих себе і цього демонстративно цинічного видовища, про що й попереджає Максим Голенко в своєму прев`ю до нової роботи "Ерендіра не хоче вмирати".

Що ж очікувати глядачу? А не менше і не більше, як фірмовий стиль Максима Голенка, який виростив "дикий" перець чилі на сцені Театру драми і комедії. І хоч ми і розпочали цей огляд із самого Габо і його першоджерела, не варто забувати, що саме Лєна Лягушонкова як авторка п'єси налаштовує вектор ідей сюжету у необхідному напрямку, актуалізуючи його у нашому часі. Тому навряд доводиться стверджувати про безсумнівну необхідність знайомства глядача із маркесівським текстом, хоч це не аксіома. Тож перед нами історія деспотичної бабці, колишньої повії, відомої вдови контрабандиста. Вона звинувачує свою 14-річну онуку Ерендіру у тому, що їх будинок знищила пожежа, і вирішує продати її цноту за двісті двадцять песо і банку тушонки. Але на цьому все не завершується, адже бабця буде використовувати свою онуку для заробітку, допоки та не покриє всі витрати. Та насправді їй не розрахуватись довіку.

Максим Голенко виходячи на сцену Театру на лівому березі все ж зважає на аудиторію, яка істотно відрізняється від Дикого театру, тому тут ви не зустрінете характерних натуралістично кривавих сцен чи розмаїття обсценної лексики, однак драйву, епатажу та екшену бракувати не буде. Режисер будує виставу за принципом травестіювання та постмодерної карнавальності, яка руйнує усталені ціннісні орієнтири. Його вистава масштабна і видовищна передусім завдяки художниці-постановниці Олесі Головач, яка засіяла сцену сталевими соняхами і виставила фортепіано, як центр тяжіння жорстокості (саме навколо нього, за ним чи на ньому відбуватиметься ґвалт і вбивство); завдяки хореографу-постановнику Павлу Івлюшкіну і звісно музичному бенду, який насичує виставу аргентинськими ритмами, а також реанімованими хітами на кшталт народної партизанської італійської пісні "Bella ciao".

Концептуально ця історія розкладається на два рівні: перший сприймається пересічним глядачем просто, як брутальна історія з доступним гумором і сатирою, а другий, як концептуальна алегорія, і про це докладніше. Максим Голенко не просто мовою Лєни Лягушонкової переповідає адаптовану історію Габо про деспотизм, він проводить пряму паралель з радянським тоталітаризмом. Рудименти епохи присутні будуть в усьому: від назв косметики бабці, які звучатимуть протягом вистави рефреном (тональний крем "Балет", туш "Ленинград" і пудра "Красная Москва"), до образу Чебурашки з поясом з олімпійських кілець (який буде регулярно посланий бабцею) та нациста, який одружений на єврейці тощо. Відтак і сатира в режимний бік стріляє влучно і гостро. Проте не без зловживань "наївністю" глядача, адже низка актуалізованих жартів про "112NewsOneZik" чи партію "Зе", хоч і виражають тверду громадську позицію режисера, проте не несуть суттєвого змістового навантаження.

Поза цими підморгуваннями публіці, драматургиня цілком гостро бавиться сенсами, а Максим Голенко неабияк влучно та символічно вирішує кінцівку вистави. Жертва Ерендіра, навіть перебуваючи на ланцюзі, мов звір, у своєї бабці, навіть не намагається їй протистояти, втілюючи філософську ідею любові жертви до ката. І тут зіграє свою роль чудова знахідка-концепт – сталінська шинель, яку бабця свого часу отримала в нагороду за чергові бандитські перемоги. Шинель, падаючи на плечі Ерендіри після вбивства бабці, стає символом правонаступництва режимів, породжуючи в дівчині того ж тоталітарного монстра, якого на досить раціональне переконання режисера вбити неможливо. Та й вірогідно, онука й так є цілісним організмом з бабцею, тому й трансформація по суті не відбувається, а просто Ерендіра виявляє своє справжнє обличчя.

Вистава насичена яскравими акторськими роботами Владислава Писаренка, Костянтина Костишина, Олега Гоцуляка, Тетяни Круліковської Володимира Цивінського та інших. Проте абсолютним бенефісом можна вважати роботу Дмитра Олійника, як етапну і нетипову у своєму яскравому перевтіленні в епатажну і провокаційну бабцю без віку, в шинелі якої він почуває себе абсолютно органічно. Гарматою, сповненою енергії була і Еренедіра Анастасії Пустовіт, яка зуміла в собі поєднати полярність зацькованої жертви і рокової спокусниці.

"Ерендіра не хоче вмирати" вистава про те, що Ерендіру, як і бабцю, вбити насправді і не вдасться, як і сутність постоталітарних правонаступниць імперій. Максим Голенко вніс геть новий стиль та сценічний ритм до Театру драми і комедії, який вас жахне і потішить сценами оживлення трупа в цинковій труні, перерізання червоної стрічки на урочистій події позбавлення цноти, і занурить у буфонадну ірреальність, якщо, звісно, ви тільки будете знати, до кого йдете в гості.

Рецензія: Даша Кашперська

Фото: Anastasiia Mantach


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Кабукі - японський традиційний театр

В Японії лише за чотирма театрами - бугаку, бунраку, кабукі і ногаку - закріпився статус «традиційних». У країні досі існують виконавські мистецтва, безвісти зниклі на азіатському континенті. Виниклі в свій час під прямим впливом ритуальної та ігрової культур Китаю, Кореї, Індії, Тибету, Персії (а в ідейному плані - шаманізму, синтоїзму, буддизму, конфуціанства, даосизму, індуїзму), ці виконавські мистецтва збереглися в Японії і донині. Фото актора з вистави театру Один з найвідоміших традиційних японських театрів - це театр кабукі. Початок жанру кабукі поклала Ідзумо-но Окуні 1603 року, коли стала виконувати ритуальні танці у висохлому руслі річки, а також на багатолюдних вулицях Кіото. Пізніше Окуні стала додавати до своїх танців світські й романтичні сцени під акомпанемент різних музичних інструментів. З ростом популярності Окуні стала виступати на сцені й зібрала свою трупу, що складалась тільки з жінок . Театр став відомим і виступав навіть перед імператором. Пі

Цитати Леся Курбаса

Початком мистецтва світу є театр. Створити те, чого немає в дійсності, кинути людям фантазію, ідеальне, неіснуюче, але прекрасне — тільки в цьому може бути різниця актора від гарно вишколеної мавпи. А для цього треба розбудити фантазію, виростити їй крила і навчитись літати. Митець той, хто у відчуванні творчому сильніший від існуючих категорій. Театр має бути таким, яким суспільство має бути завтра. Ви плачете на сцені, а публіка спокійно поглядає, а треба, щоб ви були спокійні, а публіка плакала! Мистецтво, особливо театр, мусить повернутися до своєї первісної форми — форми релігійного акту. Воно… в суті своїй — акт релігійний. Воно — могутній засіб перетворення грубого в тонке, підйому у вищі сфери, перетворення матерії. Тоді дійсно театр — храм, і мусить бути чистим і тихим, хоч і всякі молитви будуть у ньому. Коли ми принижуємо наші вимоги до того, що ми можемо в наших обставинах, то це не дасть ніякого прогресу. Політика залежить від державних мужів майже стіл

Українська класика в театрі

Постановки української класики в сучасному українському театрі вже давно переросли образ Мельпомени у віночку та вишиванці. Українська література в сучасному театрі – це філософський дискурс в національну свідомість, котрий вибудовує парадигму погляду на сучасне українське мистецтво. І саме з такими виставами без кліше ми познайомимо вас у цій статті, і ви забудете, що таке «укрліт» шкільного формату. Національний театр ім. І. Франка Традиційно саме в Національному театрі Франка можна знайти вистави за українською класикою на будь-який смак. Серед них є й такі, що заслуговують особливої уваги і відкриють для вас «укрліт» наново. «Morituri te salutant» Фото: офіційна сторінка театру Вистава за творами майстра української психологічної новели Василя Стефаника (1871 – 1936 рр.). Його твори, в основному трагічного напрямку, змальовують буденність сільського життя, ті драми, які відбуваються день при дні, навіть без усвідомлення героями значення і суті їх. Інсценіз