Пані Ліліє, ми знаємо вас як театрознавицю, експертку Українського культурного фонду, ви пишете статті, долучається до обговорень творчості сценографів. Тим не менш, розкажіть трохи про себе і як ви прийшли на посаду завідувачки музею Марії Заньковецької?
Я займаюся театром ще з 15 років. Спочатку була акторська діяльність (я вчилася у Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. М. Леонтовича) на базі театру імені М. Садовського. Потім був театрознавчий відділ Університету ім. І. Карпенка-Карого, пізніше аспірантура, захист дисертації, публікації рецензій у різних виданнях: Український театр, Театрально-концертний Київ та ін. Але це була неоплачувана робота, ми вірили в ці видання, розуміли для чого вони, що ми там можемо реалізуватися як театрознавці. На жаль, це все закінчилося, зараз залишились тільки поодинокі колонки, присвячені культурі в різних газетах і журналах, а профільного видання немає. Пізніше з театром була пов’язана через Національну спілку театральних діячів України. В 2017 році очолив народний артист України Богдан Струтинський, якому я дуже завдячую у безцінному досвіді та навичках. Наша команда від початку працювала над оновленням спілки, її перезавантаженням (було запущено сезонні школи, семінари, фестивалі), тому у мене є досвід і розуміння як державну структуру зробити дієвою. Після цього важливим для усвідомлення потреб культурної сфери для мене стає УКФ, де я працюю експертом вже третій рік. Мене запитують, чому я так часто змінюю діяльність? Поки я бачу себе потрібною для певного розвитку і руху - я є. Коли я розумію, що вище своєї голови не стрибну, в мене може зникнути інтерес до певної структури, але він не зникає до театру в цілому. І тут ми підходимо до музею (ред. - усміхається). Так склалося, що минулого року я була прес-секретарем програми “Малі міста - великі враження”. В цій програмі було 74 проєкти, які виграли, і у 2 з них я брала участь безпосередньо, а не лише як прес-секретар програми. Вони були пов’язані саме з меморіальними музеями - це меморіальний музей Миколи Леонтовича в Тульчині і музей Ігоря Стравінського в Устилузі. Власне, ці проєкти показали мені шлях до сучасного музею. У музеї Леонтовича я вперше побачила як можна діджиталізувати наші музеї, як зробити їх цікавими. У Тульчині був створений сайт з віртуальним туром, діджиталізована експозиція, відбулось оновлення стендів. З цього і почалось моє знайомство з роботою музею. Також завдячую Ірині Френкель, яка була керівником програми “Малі міста - великі враження” і продюсером “Операфест Тульчин”, яка взагалі розвиває місто Тульчин в різних напрямках, робить з нього мекку оперного мистецтва, зараз відбуваються також реставраційні роботи у палаці Потоцького.
У мене була можливість з’їздити в Берлін, Флоренцію, Краків та інші міста, подивитися галереї і зрозуміти, що це зовсім інший світ, що величезні черги в центрі Флоренції в галереї - це реальність. Ми до такого не звикли, хоч у нас іноді були черги в Мистецький арсенал залежно від виставки, наприклад. Але щоб в будній день стояла черга в музей на стаціонарну експозицію - у нас такого немає (звісно, я не про карантинні часи). Національний художній музей, Картинна галерея, Музей Ханенків зробили величезні зрушення у комунікації, це дуже круто. Мене вразила виставка присвячена Мирославу Ягоді у Національному музеї перед початком карантину, для неї було розроблено особливу комунікаційну стратегію. Розуміючи світовий музейний контекст, з яким я знайомилась в різні роки, мені хотілося, щоб українські музеї ставали дійсно живими центрами культури, щоб це не просто була експозиція, яка живе своїм мертвим життям, а щоб це була жива точка, де б щось відбувалося.
І ось перед вами новий виклик - Меморіальний музей Марії Заньковецької. Що є головним в його структурі?
![]() |
Експозиція |
![]() |
Експозиція |
Якщо ми говоримо про Музей Заньковецької, що має лежати в основі його “бренду”?
Обличчям музею є сама постать. Наша мета - донести сучасному відвідувачу в чому важливість Марії Заньковецької. Що це не раритетна фотографія з 19-20 століття, а що це реальна особа, яка жила і дихала повітрям, яка дуже цінна для сьогоднішнього українського театру здобутками свого часу. Крім того, Заньковецька була громадським діячем, вона боролася за права жінок і була тією жінкою, яка наприкінці 19 століття отримала офіційне розлучення від церкви. Так, разом з тим вона отримала і заборону на повторний шлюб, але вона довела, що це можливо і це знакова подія для тогочасного суспільства. Моє завдання - зняти постать Заньковецької з котурн, бо вона не пам’ятник. Також я хочу зробити в музеї сучасний драматургічний клуб, я сподіваюсь, що це нам вдасться. Нам також потрібно оновити естетику музею, запустити рекламний контент. Поки з людиною не говориш її мовою, вона не прийде. Має бути певне запрошення сюди, певна обіцянка, акція.
Головне моє завдання - поєднати той час, ту епоху із сучасністю. Поєднувати історичні факти з сьогоденням. Мене часто під час екскурсії запитують: “А сьогодні йде ця п’єса?”. І кожен наш екскурсовод має бути в контексті сучасного театру. Наприклад, “Лимерівна” йде сьогодні в Театрі ім. І. Франка. Це важливо в контексті зв’язку епох.
Чи можете назвати якісь загальні проблеми українських музеїв?
Проблеми, звісно, є завжди. Утім, проблеми музеїв нарешті почали обговорюватися, наприклад, у проєкті УКФ “Валіза без ручки”. Там були дуже слушні зауваження, які стосуються майже всіх наших музеїв. В Україні дуже класні великі колекції, які дуже цінуються в світі, але щоб все це донести до широкого кола - необхідна медіаприсутність музею, мають відбуватись відповідні заходи, хоча їх організувати зараз в умовах карантину найважче. До себе зараз ми можемо запросити тільки 15 людей, хоча до карантину могло бути і 40. Але є альтернатива - онлайн-трансляції або віртуальні екскурсії, які можуть залучити набагато більше людей.
Як на вашу думку, чи будуть такі онлайн-екскурсії користуватися попитом і приносити музею прибуток?
Треба пробувати, запускати. Багато європейських музеїв в карантинні часи почали безкоштовно викладати в Інтернет свої колекції. А ми собі зараз безкоштовно не можемо дозволити це зробити. Але, для того, щоб відео-контент продавати він має бути якісний. У нас зовсім інша підтримка культури з боку держави. Карантин вихідного дня став реальною проблемою для мистецької сфери, адже до нас приходять люди більше на вихідних. Зараз ми подовжуємо час роботи музею до 19:00 (в деякі дні до 20:00), щоб люди могли встигнути завітати до нас хоча б після роботи.
![]() |
Експозиція |
Що найближчим часом планується зробити, щоб запросити відвідувачів у Музей Заньковецької?
Ми працюємо над відеоконтентом, запустили флешмоб до ювілею представників Театру корифеїв, оскільки в 2020 році, тільки вдумайтесь, 180 років з дня народження Михайла Старицького, 180 років з дня народження Марка Кропивницького, 175 років з дня народження Івана Карпенка-Карого і 160 років з дня народження Софії Тобілевич! Практично жодного заходу досі не було - ні віртуального, ні офлайн. Я сподіваюсь, що театри підтримують цей флешмоб. Наступного року необхідно зробити виставку до ювілею Лесі Українки. Вони з Марією Заньковецькою знали один одного, цінували, спілкувалися. Найближчим часом ми будемо нарощувати віртуальну присутність, бо у нас маленькі приміщення і за карантинними нормами ми не можемо запросити багато людей, тож будемо більше бачитись онлайн.
Відомо, що у Європі є така практика - залучати до співпраці в музеї приватних колекціонерів, або викуповувати в них певні експонати. Чи плануєте ви комунікувати з приватними колекціонерами?
Музей Заньковецької повністю укомплектовано. Експозицію музею формують автентичні речі, які належали самій актрисі - її костюми, сорочки тощо. Ще за життя, після завершення акторської діяльності, Заньковецька передавала свої костюми в музей, згодом її родичі багато чого віддавали. Надходження останніх років - це вже більше те, що пов’язано з іменем Заньковецької. Це було б дивом, якби зараз знайшлось щось ще автентичне. В планах на 2021 рік - створити з музею функціональний простір, здійснити ремонт концертної зали, оновити її і робити там виставки української сценографії. Це мені цікаво особисто, оскільки я пов’язана зараз із Lider Triennial of Scenography. Українською сценографією дуже цікавляться і за кордоном, більшість знають про Данила Лідера, але у нас сьогодні потужна когорта українських сценографів, яких треба презентувати, бо одиниці працюють за кордоном. І взагалі я думаю, що Трієнале власне має бути профільною діяльністю саме Театрального музею, утім, до цього воно існувало саме по собі. У 2022 році наступний захід, побачимо як його вдастся провести. Є вже багато напрацювань, міжнародні зв'язки, бажання сценографів.
Ви наголошуєте на тому, що необхідно говорити про живу людину, про її талант і прояви. Мене особиство серед іншого вразило фото Марії Заньковецької в образі Ісуса Христа в одному із залів. Розкажіть, що ще тут варто обов‘язково побачити і чому точно треба сюди завітати?
![]() |
Експозиція |
Наскільки ви відчуваєте державну підтримку зараз, фінансову зокрема?
У мене є багато ідей, і їх хотілося б реалізовувати за бюджетні кошти, але і за грантові зокрема. Тому треба передусім почати із себе і займатися написанням заявок на здобуття грантів. Серед усього іншого, є ідея створити у Музеї, або поруч творче кафе, звісно, на це треба мати дозвіл. Всі звикли, що музей - це осередок науки і там все нудно, а поява кафе також допоможе зруйнувати цей міф. В його меню можуть бути страви за рецептами з кулінарної книги Молоховец, яку автор подарувала Марії Заньковецькій. Можна випустити і алкогольну “заньківчанку” (ред. - усміхається). Це жодним чином не применшує значимості актриси, просто є бажання експериментувати.
Портретні фото: Даша Коржан
Коментарі
Дописати коментар