Перейти до основного вмісту

Опера про українського короля – експеримент для українського театру



«Вишиваний. Король України»  експеримент для українського театру, навколо якого згуртувались найяскравіші митці України. Твір має одночасно риси драматичної й ліричної опери, деякої кінематографічності та нелінійний сюжет. 29 травня в Харківському національному академічному театрі опери і балету ім. Лисенка відбудеться прем'єра опери. Цей проєкт демонструє світу принципово нову українську ідентичність через неординарну постать ерцгерцога Вільгельма фон Габсбург-Лотаринзького, відомого як Василь Вишиваний.

Чому ж постановників зацікавила ця постать?


Василь Вишиваний (1895−1948) – український військовий діяч, політик, дипломат, поет, ерцгерцог з династії Габсбурґів. Вільгельм народився в родині австрійського архікнязя на острові Люсін (сучасна Хорватія) в Адріатичному морі. «Перше враження, яке собі пригадую з діточих літ, це море. Багато води. І досі люблю його і острів Люсін, де сім’я моя має малу посілість з огородом…» (з мемуарів Вишиваного).
Та зрештою найбільше Вільгельм закохався в Україну, і ця любов стала справжнім сенсом його життя. На жаль, вона стала сенсом і його смерті. Він ­– полковник Легіону Українських Січових Стрільців, був неофіційним кандидатом на український престол у разі встановлення монархії. У 1947 році у Відні був викрадений радянською секретною службою СМЕРШ, згодом перевезений до Києва, де 1948 року помер у Лук’янівській в’язниці.
Саме цього року виповнюється 125 років із Дня народження ерцгерцога австрійського, що стало причиною присвяти постановки цій символічній постаті.
 
Ескіз костюму до майбутньої опери
Режисером опери «Вишиваний. Король України» виступив художній керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка Ростислав Держипільський, художниця-постановниця Олеся Головач.


Музику до опери написала композиторка, авторка музики до українських фільмів «Поводир», «Жива ватра» Алла Загайкевич. Автор лібрето – поет, прозаїк, фронтмен гуртів Жадан і Собаки та Лінія Маннергейма Сергій Жадан.

Ескіз костюму до майбутньої опери

Як зауважують творці постановки, лібрето Жадана схоже на артхаузне поетичне кіно. В ньому немає пласких персонажів і буквальних переказів подій. Текстова канва опери доволі сюрреалістична, як, зрештою, й історична епоха, якій вона присвячена. Кожен образ опери «Вишиваний…», включно з головним героєм, – це, у першу чергу, символ.

На запрошення Почесного консула Республіки Австрія в Харкові Всеволода Кожемяка прем’єрні покази опери  диригуватиме одна з найяскравіших жінок-диригентів на світовій сцені – Оксана Линів, головна диригентка Опери та Філармонійного оркестру м. Ґрац, Австрія.

«Мене захопила сама постать Василя Вишиваного. Ця робота мені видається нині дуже потрібною. Вона піднімає українців, нагадує нам, хто ми. Про Василя Вишиваного є роман Наталки Сняданко та монографія історика Тімоті Снайдера. Читаю… Я зачепився спершу за ідею, і також мене тішить крута команда. В опері буде задіяна диригентка Оксана Линів. Це виклик. Зрозуміло, що то не має бути класична опера...» – говорить Ростислав про свій перший досвід постановки опери.

Головну роль в опері виконає актор театру і кіно, лауреат премії Золота дзиґа та Кіноколо В’ячеслав Довженко.

Ідея створення опери, присвяченої не достатньо широко відомому діячеві української держави, належить почесному консулу Республіки Австрія в Харкові Всеволоду Кожемяку.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Кабукі - японський традиційний театр

В Японії лише за чотирма театрами - бугаку, бунраку, кабукі і ногаку - закріпився статус «традиційних». У країні досі існують виконавські мистецтва, безвісти зниклі на азіатському континенті. Виниклі в свій час під прямим впливом ритуальної та ігрової культур Китаю, Кореї, Індії, Тибету, Персії (а в ідейному плані - шаманізму, синтоїзму, буддизму, конфуціанства, даосизму, індуїзму), ці виконавські мистецтва збереглися в Японії і донині. Фото актора з вистави театру Один з найвідоміших традиційних японських театрів - це театр кабукі. Початок жанру кабукі поклала Ідзумо-но Окуні 1603 року, коли стала виконувати ритуальні танці у висохлому руслі річки, а також на багатолюдних вулицях Кіото. Пізніше Окуні стала додавати до своїх танців світські й романтичні сцени під акомпанемент різних музичних інструментів. З ростом популярності Окуні стала виступати на сцені й зібрала свою трупу, що складалась тільки з жінок . Театр став відомим і виступав навіть перед імператором. Пі

Цитати Леся Курбаса

Початком мистецтва світу є театр. Створити те, чого немає в дійсності, кинути людям фантазію, ідеальне, неіснуюче, але прекрасне — тільки в цьому може бути різниця актора від гарно вишколеної мавпи. А для цього треба розбудити фантазію, виростити їй крила і навчитись літати. Митець той, хто у відчуванні творчому сильніший від існуючих категорій. Театр має бути таким, яким суспільство має бути завтра. Ви плачете на сцені, а публіка спокійно поглядає, а треба, щоб ви були спокійні, а публіка плакала! Мистецтво, особливо театр, мусить повернутися до своєї первісної форми — форми релігійного акту. Воно… в суті своїй — акт релігійний. Воно — могутній засіб перетворення грубого в тонке, підйому у вищі сфери, перетворення матерії. Тоді дійсно театр — храм, і мусить бути чистим і тихим, хоч і всякі молитви будуть у ньому. Коли ми принижуємо наші вимоги до того, що ми можемо в наших обставинах, то це не дасть ніякого прогресу. Політика залежить від державних мужів майже стіл

Українська класика в театрі

Постановки української класики в сучасному українському театрі вже давно переросли образ Мельпомени у віночку та вишиванці. Українська література в сучасному театрі – це філософський дискурс в національну свідомість, котрий вибудовує парадигму погляду на сучасне українське мистецтво. І саме з такими виставами без кліше ми познайомимо вас у цій статті, і ви забудете, що таке «укрліт» шкільного формату. Національний театр ім. І. Франка Традиційно саме в Національному театрі Франка можна знайти вистави за українською класикою на будь-який смак. Серед них є й такі, що заслуговують особливої уваги і відкриють для вас «укрліт» наново. «Morituri te salutant» Фото: офіційна сторінка театру Вистава за творами майстра української психологічної новели Василя Стефаника (1871 – 1936 рр.). Його твори, в основному трагічного напрямку, змальовують буденність сільського життя, ті драми, які відбуваються день при дні, навіть без усвідомлення героями значення і суті їх. Інсценіз